|

Miért fogyasszunk árpát?

Az árpa (Hordeum vulgare) az egyik legősibb gabonaféle, amelyet már több ezer éve termesztenek és fogyasztanak világszerte, ennek ellenére mégsem része a napi emberi táplálkozásnak. Az árpára inkább, mint állati takarmányra gondolunk, azonban az állattenyésztésben is a beltartalmi értéke miatt használják, tehát érdemes lenne fontolóra venni, hogy ha az állatok számára kedvező a fogyasztása, akkor valószínűleg nekünk embereknek is.

Az árpa kiváló energiaforrás, 70-80% közötti szénhidráttartalommal rendelkezik, viszont összetett szénhidrátforrásnak számít. Az árpa magas rosttartalmának köszönhetően fogyasztását követően nem okoz hirtelen vércukorszint emelkedést.

Az árpa fehérjetartalma a gabonákhoz viszonyítva magasabbnak tekinthető, így érdemes helyet kapnia a vegánok étrendjében is, hiszen számukra nagyobb odafigyelést igényel a szükséges napi fehérjemennyiség bevitelének biztosítása. A vegyest táplálkozást folytatók számára is ajánlott a fehérjebevitelt részben növényi eredetű fehérjeforrásokból fedezni, az állati eredetű élelmiszerek túlzott fogyasztása helyett.

Az árpa a többi gabonaféléhez hasonlóan B-vitaminokban gazdag, B1, B2, B3 és B6 vitamint egyaránt tartalmaz, emellett E-vitamin tartalma sem elhanyagolható. A tipikus tavaszi fáradtság elkerülésének érdekében nem árt már előre feltöltenünk a B-vitamin raktárainkat.

Az árpa jó ásványai anyag forrásnak számít, jelentős például a cink és a réz tartalma, mely nyomelemek hozzájárulnak az immunrendszer megfelelő működéséhez, ami szintén jól jön ebben a vírusos időszakban. Az árpa magnéziumot is számottevő mennyiségben tartalmaz, a magnézium szintén szükséges többek között az energiatermelő folyamatokhoz. Mindezek mellett az árpa kiváló kálium forrás is, a kálium amellett, hogy szükséges a normál vérnyomás fenntartásához, az idegrendszer és az izomzat működését is támogatja.

Az árpa rosttartalma rendkívül értékes, különösen a béta-glükán tartalma miatt, amely egy vízben oldódó, számos bizonyítottan jótékony hatással rendelkező rost. Az árpából származott béta-glükán igazoltan hozzájárul az étkezést követő vércukorszint-emelkedés csökkentéséhez. Ezen hatása miatt a cukorbetegek, az inzulinrezisztensek és a fogyókúrázók számára is ajánlott a fogyasztása. Egyes vizsgálatok alapján a béta-glükán még a vérzsír értékek csökkenését is segítheti. Korunk népbetegsége a matabolikus szindróma, melynek a fennállásakor együttesen probléma az elhízás, az inzulinrezisztencia, az emelkedett vérzsír értékek, sőt gyakran az emelkedett vérnyomás is. Ezen betegek számára is egy jól beilleszthető élelmiszer az árpa.

Sári Daniella

Dietetikus

Okleveles élelmiszermérnök

Mezőgazdasági mérnök

Similar Posts