Prevenció fontossága fiatalon

Az egészség nem csupán a betegség hiánya, hanem egy dinamikus egyensúly testi és lelki szinten egyaránt. Ezt az egyensúlyt pedig nem lehet az utolsó pillanatban helyreállítani, amikor a test már jelez, vagy komolyabb betegségek is kialakultak. Éppen ezért egyre többen ismerik fel annak fontosságát, hogy már fiatalon tudatosan figyelni kell az egészséges életmódra és a prevencióra.

Gazdasági szempontból a prevenció mindig olcsóbb megoldás, mint a már kialakult betegségek kezelése. Ezzel szemben hazánkban a prevenció sajnos a gyakorlatban még nem igen valósul meg, inkább megragadt a kommunikáció szintjén. A kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres testmozgás, a megfelelő stresszkezelés, szűrővizsgálatokon való részvétel költsége jóval alacsonyabb, mint például a szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség vagy más krónikus betegségek hosszú távú terápiája. A harmincas éveinkben hozott egészségtudatos döntések évtizedekkel később is meghálálják magukat.

Azért jó már fiatal korban megreformálni az életvitelünket, mert ilyenkor a test még képes gyorsan reagálni a pozitív változtatásokra. Egy egészségesebb étrendre való áttérés, a fizikai aktivitás növelése, a káros szokások, például a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás elhagyása már néhány hét alatt is érezhető javulást hozhat az energiaszintünkben, az alvásminőségünkben, a koncentrációs képességünkben és az általános közérzetünkben. Arról nem is beszélve, hogy ilyenkor még alkalmazkodóképességünk is jobb a változásokhoz.

Sok krónikus betegség kialakulása hosszú évek alatt történik, és gyakran már fiatal korban fennállnak azok az életmódbeli tényezők, amelyek megalapozzák a későbbi problémákat. Az elhízás. a magas vérnyomás, a kettestípusú cukorbetegség vagy az inzulinrezisztencia nem egyik napról a másikra alakulnak ki, így időben elkezdett tudatos életmóddal nagyrészt megelőzhetőek, vagy legalább késleltethetőek. A prevenció tehát nemcsak a betegségek elkerülését, hanem a jobb életminőséget is szolgálja.

Az egészséges életmód egyik látványos előnye az öregedési folyamatok lassítása. A vitaminokban, ásványi anyagokban és élelmi rostokban gazdag étrend, a rendszeres testmozgás és a megfelelő alvás nemcsak jobb közérzetet eredményez, hanem a bőr, a hormonháztartás, az immunrendszer és az agyműködés állapotára is pozitívan hat. Azok, akik tudatosan odafigyelnek magukra, gyakran frissebbnek, energikusabbnak és fiatalosabbnak érzik magukat.

Nemcsak a test, hanem a lélek is profitál az egészséges életmódból. A kiegyensúlyozott táplálkozás és a testmozgás bizonyítottan csökkenti a krónikus stresszt, a szorongást, valamint a depresszió kialakulásának a kockázatát. A fiatal éveink gyakran mentálisan a legmegterhelőbbek. A karrierépítés, a megfelelő anyagi helyzet megalapozása és a családalapítás gyakran egyszerre szakad a fiatalok nyakába. Egy tudatosan kialakított egészséges életmód erős támaszt nyújt az érzelmileg nehezebb időszakokban.

A döntéseink és a szokásai másokra is hatással vannak. A kiegyensúlyozott, tudatos életvitellel nem csak a gyerekeknek mutathatunk példát, a környezetünkben élő felnőtteket is ösztönözhetjük egy teljesebb életre. Ha a családban az egészséges táplálkozás és a rendszeres mozgás természetes része a mindennapoknak, az hosszú távon segíti a következő generációkat is egészségesebben élni.

A harmincas éveink a megelőzés aranykorának számítanak, ilyenkor még lehetőség van a hosszú távú egészség megalapozására, a káros szokások elhagyására, az életminőség javítására.

Iktassunk be minden nap egy órás testmozgást, kezdetben egy laza séta vagy egy biciklizés is elegendő, később elgondolkozhatunk rajta, hogy milyen sportot űznénk szívesen. Számos sportág közül választhatunk, a lényeg, hogy minél többet mozogjunk. Ha hobbiból sportolunk, hozzájárulunk a testi és mentális egészségünkhöz egyaránt.

Vásároljunk alacsony feldolgozottságú természetes élelmiszereket. Ételeinket otthon mi magunk készítsük el, így biztosak lehetünk benne, hogy nem terheljük a szervezetünket káros adalékanyagokkal. A bonyolult menüsorok helyett kezdetben készítsünk egyszerű ételeket, például egy szelet natúr húst valamilyen friss zöldséggel és főtt gabonával. Az egyszerűséget és a gyorsaságot szolgálják az Életfa Élelem Kft. főzőtasakos konyhakész gabonái, melyekből szerencsére ma már széles kínálat található az élelmiszerboltok polcain. Az alapanyagok kombinálásával változatos ételeket készíthetünk. Azok számára, akik nehezen kóstolnak meg új ízeket, a köles vagy a quinoa tökéletes választás, hiszen nincs nagyon jellegzetes ízük, kedvünk szerint fűszerezhetjük őket. Fontos, hogy minden étkezés részeként fogyasszunk valamilyen zöldséget vagy gyümölcsöt is.

Az egészséges táplálkozás, a rendszeres mozgás, a szűrővizsgálatok és a tudatos életvitel nemcsak a betegségek elkerülését segítik, hanem hozzájárulnak a boldogabb, energikusabb, és hosszabb élethez is. A legjobb befektetés, ha a saját egészségünkbe fektetünk, és ezt érdemes még időben elkezdeni.

Sári Daniella

Dietetikus

Okleveles élelmiszermérnök

Mezőgazdasági mérnök

Similar Posts