Hajdina fogyasztása a téli hónapokban II
A február az egyik legkevésbé kedvelt hónap, hiszen a karácsonyi ünnepek már régen véget értek, a hideg és szürke időjárás viszont már hosszú ideje tart. Az év ezen időszakában áll rendelkezésünkre talán a legkevesebb szezonális nyersanyag.
Szezonális élelmiszerek februárban:
Gabonák, olajos magvak, savanyúságok, lekvárok, befőttek, szörpök, aszalványok, alma, körte, naspolya, kökény, sárgarépa, petrezselyemgyökér, paszternák, zellergumó, burgonya, cékla, csicsóka, édeskáposzta, kelkáposzta, lilakáposzta feketeretek, fokhagyma, lilahagyma, póréhagyma, vöröshagyma, konyhában nevelt friss vagy szárított fűszernövények, csíráztatott magvak, hajtások.
Ha a szezonalitásra törekszünk, ami a fenntarthatóság szempontjából is egyre nagyobb jelentőségűvé válik, akkor februárban kicsit beszűkülnek a lehetőségeink az élelmiszerek terén. Ilyenkor jönnek jól a gabona- és álgabonafélék, melyek egész évben rendelkezésünkre állnak. A hajdina például tipikusan az az álgabona, amit télen valahogy szívesebben fogyasztunk.
A hajdina konyhai felhasználása rendkívül sokoldalú. Főtt formájában köretként helyettesítheti a rizst vagy a burgonyát, így remek kiegészítője lehet bármilyen húsos vagy zöldséges ételnek. A hajdinakása édes és sós ételek alapjaként is készíthető.
Télen jön el az ideje a korábban eltett lekvárok és befőttek felhasználásának. Fontos, hogy mégis törekedjünk arra, hogy friss zöldséget vagy gyümölcsöt is fogyasszunk. Az alma például kiválóan kielégíti a téli nyers gyümölcsszükségletünket. Az alma szerencsére mindenki számára elérhető, számos fajtája kapható az édesebbektől a savanyúig, így még a változatosság is biztosítva van. Ráadásul az alma pektintartalma miatt rendkívül értékes. A hajdinakását is feldobhatjuk nyersen ráreszelt almával, sőt fahéjjal megszórva még ízletesebb lesz.
A hajdina elkészítése rendkívül gyors és egyszerű. A szemeket érdemes főzés előtt alaposan átöblíteni, majd kétszeres mennyiségű vízben megfőzni. A főzési idő mindössze 15-20 perc, így hétköznapokon is könnyen elkészíthető. Ha még intenzívebb ízvilágot szeretnénk elérni, a hajdinát főzés előtt enyhén megpiríthatjuk, így dióra emlékeztető íze lesz. A hajdina tejben és vízben egyaránt főzhető. Sós ételekben való felhasználása esetén majorannával, bazsalikommal vagy kakukkfűvel ajánlott fűszerezni.
Sári Daniella
Dietetikus
Okleveles élelmiszermérnök
Mezőgazdasági mérnök