A köles előnyei I.
A köles egy olyan álgabona, amely hosszú évszázadok óta jelen van az emberi táplálkozásban,már középkori Európában is elterjedt volt a fogyasztása. Manapság a fenntarthatóságra és az egészséges életmódra való törekvés miatt került ismét előtérbe.
A kölesnek világszerte számos változata létezik, leginkább a száraz és meleg éghajlatot kedveli, jól alkalmazkodik az aszályos környezeti viszonyokhoz is.
A „superfood”-ként is emlegetett köles rendkívül gazdag tápanyagokban, és mivel gluténmentes, lisztérzékenyek is bátran fogyaszthatják. A köles kiemelkedő tápanyag-összetételével és alacsony kalóriatartalmával méltán szerepelhet az egészséges étrend alapanyagai között.
A köles gazdag növényi fehérjében, ami segíti az izomépítést és az egészséges sejtműködést. Az egészségünk szempontjából elengedhetetlenek a növényi fehérjék, és a köles egy kiváló növényi alapú alternatívája az állati eredetű fehérjeforrásoknak.
A köles komplex szénhidrátforrás, alacsony glikémiás indexe miatt lassan emeli meg a vércukorszintet, és energiát biztosít a nap folyamán anélkül, hogy hirtelen vércukorszint emelkedést okozna. Ez különösen fontos az inzulin rezisztensek és a cukorbetegek számára, vagy azoknak, akik fogyni szeretnének.
A köles magas rosttartalma segít a bélflóra egészségének fenntartásában, javítja a bélmozgást, így hozzájárulhat székrekedés elkerüléséhez. A rostok ezen túl segíthetik a szív- és érrendszeri betegségek megelőzését is.
A köles különösen gazdag B-vitaminokban, például B1-, B3-, és B6-vitaminban, amelyek hozzájárulnak az idegrendszer megfelelő működéséhez és a fáradtság megelőzéséhez. Továbbá, fontos ásványi anyagokat is tartalmaz, például magnéziumot, vasat, foszfort és káliumot, amelyek segítik az izmok működését, a csontok- és a szív egészségét.
A kölesben található antioxidánsok, mint például a flavonoidok, segítenek a szabad gyökök elleni védekezésben, így hozzájárulnak a sejtek védelméhez, és csökkenthetik a krónikus betegségek kockázatát.
A köles nemcsak egészséges, hanem fenntartható választás is, amely segíthet a globális élelmiszerbiztonság javításában. A köles sokoldalúsága és gazdag tápanyag-összetétele lehetőséget ad arra, hogy egyre több ember fedezze fel ezt a tradicionális álgabonát, amely remek alternatívát kínál a modern táplálkozási igényekhez.
Dietetikus
Okleveles élelmiszermérnök
Mezőgazdasági mérnök